Jak udzielać feedbacku? Metoda FUKO

Feddback. Co to takiego ? 

Według słownika: “Informacja na temat postępowania lub zachowania, która prowadzi do działania mającego potwierdzić lub rozwinąć to postępowanie lub zachowanie.”

W mojej ocenie to integralna część każdej dwustronnej komunikacji.
Jest fundamentalną częścią procesu naprowadzającego ludzi w stronę zachowań i działań najbardziej odpowiednich w danej sytuacji. Informacja zwrotna to łącznik pomiędzy tym co robisz / mówisz, w połączeniu z weryfikacją jak Twoje czyny/słowa są odbierane przez kolegów, współpracowników czy Twojego przełożonego. 
W miejscu pracy jest to jedna z najistotniejszych sprawności interpersonalnych, jaką  należy rozwijać. 
Ludzie osiągający sukcesy w najróżniejszych dziedzinach, świadomie przyjmują konstruktywną krytykę ze strony szefów, podwładnych, kolegów oraz całego swojego otoczenia i potrafią zrobić z niej użytek. 
Feedbacku nie należy się bać – w żadnej z ról, należy jednak wiedzieć jak go udzielać.  Konstruktywnie udzielona informacja zwrotna (nawet taka, która nie jest dla nas łagodna w odbiorze) da nam wielokrotnie lepszy zwrot niż, niż nieszczerze „poklepywanie” po plecach. 

Jak udzielać feedbacku? Metodologii udzielenia informacji zwrotnej jest wiele. Ja od lat stosuję tą, która kryje się pod hasłem FUKO.

F– FAKTY
U – UCZUCIA
K – KONSEKWENCJE
O – OCZEKIWANIA

FAKTY
Ważne jest, abyś mówił w oparciu  o konkretne fakty. Przywołaj daną sytuację, unikaj ogólników, które często nic wnoszą.Opisz wydarzenie, wymień najważniejsze obserwacje. Poza tym kluczowe jest to, aby mówić o pracy czy zachowaniu danej osoby w omawianej sytuacji, a nie oceniać ją. 

UCZUCIA
Kolejny element w tej metodzie odnosi się uczuć. W wielu książkach znajdziesz rady mówiące o tym, że nie wolno okazywać uczuć, bo często jest jednocześnie odbierane jako słabość. Warto powiedzieć, jeśli jakieś zachowanie wyprowadza Cię z równowagi, albo w druga stronę daje Ci niesamowitego “kopa” ( jeśli mówimy o pozytywnym feedbacku) 😉 

KONSEKWENCJE
Udzielając feedbacku, przedstaw skutki, jakie może wywołać omawiane zagadnienie. Pokaż jakie konsekwencje będzie za sobą niosło praktykowanie działań czy zachowań. Im jaśniejszy przekaz ( już bez emocji) w tej fazie udzielania informacji zwrotnej tym lepiej. 

OCZEKIWANIA
Dokładnie sprecyzuj jakich zachowań lub działań oczekujesz w przyszłości. Często słaba jakość działań jest wynikiem nie dość jasno sprecyzowanych oczekiwań. Powiedz o tym, co będzie miara sukcesu – fakty były początkiem, oczekiwania są metą. Jeśli feedback nie przyniesie pożądanego skutku to do nich będziesz mógł się odwołać w przyszłości.

Na koniec coś z przymrużeniem oka 😉 Zobaczcie jak nie udzielać feedbacku. Fragment filmu C.K Dezerterzy z 1986 roku. 

Żeby być na bieżąco, nie zapomnij zostawić „lajka” 🙂 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *