Expose – pierwsze wrażenie robi się tylko raz


Jak wygłosić swoje pierwsze przemówienie przed zespołem? Ode mnie kilka praktycznych zasad i wskazówek dotyczących
expose

Przejmując stery zespołu jako nowy pracownik w firmie lub jako nowy manager zespołu, który jeszcze do niedawna był jego członkiem powinieneś przedstawić “warunki gry” jakie będą obowiązywać – od teraz – w Twoim teamie..
Nie należy temu spotkaniu nadawać rangi szczytu ekonomicznego w Davos, ale..jak nakazuje dobre wychowanie trzeba się “przywitać” w nowych okolicznościach. 
O tym przywitaniu ode mnie parę słów. 
Expose jak wiele innych spotkań biznesowych możemy podzielić na trzy części – wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Jeśli mamy te kategorie rozpracować nieco dokładniej to proponuję taki scenariusz

 1. Wstęp składający się z:
  – notki o Tobie
  – określenia celu spotkania 
 2. W rozwinięciu określ:
  – granice we współpracy
  – zasady i zachowania pożądane
 3. Zakończenie 

Wstęp 
Powinien zawierać, skondensowaną historię o Tobie – szczególnie jeśli jesteś osobą “z zewnątrz” Powiedz co robiłeś w przeszłości, jakie masz doświadczenia, pochwal się kilkoma sukcesami. Pamiętaj to nie pean na Twoją cześć, dlatego z przechwalaniem się ostrożnie – dwa, maksymalnie trzy sukcesy wystarczą. Skup się na tematach biznesowych – to nie czas na chwalenie się fotkami dzieci, psów czy kotów. 

Jeśli przejmujesz stery w ramach awansu wewnątrz organizacji, to w temacie sukcesów skup się na tym co udało Ci się zrobić właśnie w tym miejscu. 

Cel spotkania. Expose to sytuacja trudna i stresująca dla obu stron: manager/kierownik/lider jest niepewny reakcji  zespołu na zasady, o których zaraz powie. Zespół nie wie czego może się spodziewać po nowym szefie, oraz tego jakie zasady będę panować w ich teamie.
W większości przypadków, zespół raczej będzie się obawiał utraty przywilejów, które panowały wcześniej oraz tego, że ktoś nowy będzie starał się wykazać, przez co wymagania wobec nich wzrosną. Jasno, precyzyjnie określ co jest motywem dla dzisiejszego spotkania. To pozwoli uniknąć, tego, że Twoi ludzi będę się tworzyli w głowach błędne – niejednokrotnie – negatywne scenariusze współpracy. 

Rozwinięcie
Granice współpracy. Przedstawienie intencji masz za sobą. Jeśli dobrze to zrobiłeś, to na twarzach Twoich ludzi widać raczej zaciekawienie niż obawę.
Przejdź do przedstawienie zbioru zasad i zachowań, które nie będę przez Ciebie tolerowane. Mów krótkimi zadaniami, w możliwie prosty i jasny sposób. Niedomówienie czy zbyt kwieciste zdania w tym momencie nie przyniosą Ci nic dobrego. Musisz być konkretny i jednoznaczny. Wprost powiedz, np. 

Nie będę tolerował…
Będę wyciągał konsekwencje …
Będę wymierzał sankcję… 
Będę karał …*

* Uwaga:  Jeśli prowadzisz zespół samodzielnych wysokokwalifikowanych specjalistów, posługuj się raczej dwoma pierwszymi sformułowaniami. Karanie w ich przypadku będzie budziło skrajnie negatywne emocje. Natomiast dla przykładu jeśli w zakładzie produkcyjnym obowiązujące są zasady dotyczące kar finansowych za różnego rodzaju przewinienia to to jest moment, żebyś o tym powiedział.
Za wszelką cenę unikaj sformułowań typu “Firma ode mnie wymaga…””Musi wziąć sobie do serca…” “Proszę Was, abyście pamiętali…”
One tylko osłabiają Twoją pozycję, podważają Twój autorytet i dadzą przestrzeń na niespełnianie oczekiwań – w końcu to tylko “prośba”, a Twój podwładny powie, że się “starał”…

Konkrety, konkrety, konkrety – mów o rzeczach mierzalnych, expose to nie koncert życzeń.
Wielu managerów ma tendencję do mówienia o lojalności, sumienności, kreatywności …
Skąd Twój pracownik, będzie wiedział, że jest już wystarczają lojalny czy sumienny? 


Zasady i zachowanie pożądane. Słuchacze poprzedniej części wiedzą, jakie zachowanie są przez Ciebie niepożądane. Przyszedł czas na to, żeby powiedzieć jakie postawy/zachowania  będą przez Ciebie szczególnie promowane.
Moim zdaniem lista zachowań pożądanych powinna być nieco bardziej obszerna niż lista zachowań, za które będziesz wyciągał konsekwencje. Prowadzenie zespołu to nie sprint a maraton. Warto już na początku dać zespołowi  zastrzyk pozytywnej energii. Podczas tej części używaj sformułowań. 

Wyjątkowo cenię…
Będę nagradzał…
Najbardziej  będę doceniał…
Szczególnie będę wyróżniał…

Wzmocnienie pozytywnych cech wśród Twoich ludzi da Ci szansę na budowę  zaangażowanego zespołu i jednocześnie pielęgnowanie postaw, które są dla Ciebie ważne. 
Karanie ma na celu zniechęcenie zespołu do praktyki zachowań, które są przez Ciebie niepożądane.Pamiętaj, stosując tylko kary w długofalowej perspektywie nie zbudujesz najlepszego zespołu, a chyba na tym Ci zależy ?:) 

Zakończenie 
Pamiętaj expose to monolog. Wielu młodych managerów w tym miejscu rozpoczyna dyskusję z zespołem. “Jak się na to zapatrujecie?” “Co o tym sądzicie” – to pytanie absolutnie zakazane ! Możesz zapytać “Czy coś wymaga doprecyzowania?”. Doprecyzuj niejasności i ewentualnie ponów pytanie. Ucinaj pytania, które nie dotyczą expose. Krótko i zwięźle odpowiadaj na pytanie, które padną z sali. Gwarantuję mogą padać przeróżne. Jakie było najbardziej zaskakujące, którego byłem świadkiem : “Jesteś kawalerem…?”

Na koniec kilka dodatkowych podpowiedzi ode mnie:

Ubiór.
Tutaj znowu odwołam się do pierwszego zdania. Ważne, żeby Twoja koszula, t-shirt czy marynarka nie odwracała uwagi od tego co mówisz. Zasada jest prosta: wygodnie i “pół tonu” bardziej elegancko wobec zasad panujących w organizacji. Expose to stresująca sytuacja, a stres ma tendencję do ujawniania się…szczególnie pod pachami.

Moment expose:
Po kilku dniach w firmie, maksymalnie do tygodnia, od chwili kiedy dołączyłeś do organizacji/zespołu.  

Praktyka
Przećwicz expose przed lustrem, napisz sobie plan ramowy wystąpienia i  nie czytaj całości z kartki. 

Miejsce i okoliczności 
Zorganizuj przestrzeń i czas spotkania tak, aby nie kolidowało z żadnym innym spotkaniami ani obowiązkami Twoich ludzi. Zapewnij sobie (i zespołowi)  wystarczającą ilością czasu 

Jeśli uważasz ten materiał za wartości, z góry dzięki za każde udostępnienie czy like 😉 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *