4 kolory skutecznej komunikacji.

Komunikacja – jedna z najważniejszych kompetencji XXI wieku. Ma ona przełożenie praktycznie na każdy aspekt naszego życia – zarówno zawodowego jak i prywatnego. Co robić, żeby nasi Klienci, współpracownicy, koledzy z zespołu, mąż/żona  nie tylko nas słyszeli, ale także słuchali? 

Żeby dobić “deal’a” musisz się dopasować do swojego “klienta”: zarówno pod względem argumentów, stylu mówienia czy materiałów jakich używasz podczas spotkania/rozmowy. Środki pozostają niezmienne.Nie jest ważne czy walczysz o gruby kontrakt  w pracy, czy o to, kto wieczorem włoży naczynia do zmywarki. 

O tym dopasowaniu ode mnie dziś słów kilka. Pod koniec XX wieku i Taylor Hartman prowadził badania, które miały na celu pokazać/ uwypuklić to, że my jako ludzie mamy wiodące style komunikacji. Nazywane są również typami osobowości. Każdy z nas ma unikatową mieszankę stylów – jest coś bardzo unikatowego. Coś na kształt naszego odcisku palca – tyle tylko, że w strefie komunikacji międzyludzkiej. Przebadał setki tysięcy osób (według różnych źródeł badanych było nawet 200 tysięcy) Wskazał wśród ludzi cztery dominujące style komunikacji i określił je kolorami: niebieski, czerwony, zielony (biały), żółty. 

Kolory można umieścić na dwóch osiach: pionowa determinuje nastawienie danego koloru: na problemy/zadania czy na relacje. Pozioma natomiast wskazuje, która z cech osobowości (ekstrawersja czy introwersja) jest dominująca.
Dla przykładu: w bardzo dużym uproszeniu można powiedzieć, że niebieski, to nastawiony na zadanie introwertyk etc. 

Według Hartmana, kolor Czerwony  jako dominujący wysypuję u około 25% badanych, Niebieski – 35%; Zielony (Biały) – 20%; i Żółty –  20%
Kolory to według Hartmana style komunikacji jakie każdy z nas podświadomie preferuje. Nie ma tutaj stylów lepszych i gorszych – wszystkie 4 są wyjątkowe. Ostatnią rzeczą, do której ma służyć ta klasyfikacja to stygmatyzacja kogokolwiek.
Każdy z kolorów opisałem i scharakteryzowałem w swój własny sposób. 
Dla każdego z „kolorów” przygotowałem 4 sekcje:
Sekcja 1. Czego szukają?
Sekcja 2. Czego unikają?
Sekcja 3. Czego im brakuje? 
Sekcja 4. TOP 10 najbardziej charakterystycznych cech.

Jeśli masz potrzebę śmiało korzystaj z poniższych plansz.
Mają rozmiar A4 i dobrze wyglądają zarówno online jaki i wydrukowane 🙂 

Zastanawiasz się jaki kolor jest Twoim dominującym? Jest sposób, aby to sprawdzić. Zostaw pod artykułem swojego maila lub napisz na adres: lukasz@polubianko.com, a dostaniesz ode mnie w wersji elektronicznej
45 pytań pozwoli na diagnozę Twojego dominującego stylu komunikacji. Jego wypełnienie zajmuje około 10-15 minut. 

Jeśli masz ochotę podzielić się swoimi wyniki daj znać w komentarzu. Zobaczymy jakie kolory dominują. 

Po więcej zajarzyj na ofertę moich szkoleń i fanpage na Facebook’u.  

Samych sukcesów! 
ŁP 

p.s Jeśli szukasz gotowego pomysłu na dobry wieczór ze swoim/swoją: konkubiną/konkubentem/mężem/żoną/chłopakiem/ dziewczyną – podaję prosty przepis: dwa testy „in-blanco”, wino  i wyłączony telewizor  🙂 

2 thoughts on “4 kolory skutecznej komunikacji.”

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *